Yeni nesil lojistik topluluğu.

Şanghay’daki Kargo Birikimi

Bir sonraki tedarik zinciri şok dalgasına hazır olun

0 12

Şanghaty‘da 2019’dan beri en büyük vaka artışları nedeniyle devreye alınan kısıtlamalar, dünyanın en büyük konteyner limanında kördüğüme neden oldu. Yaşanan bu gecikmeler, küresel arz zincirinde daha fazla kötüleşmeye neden oluyor.

Çin‘de COVID vakalarının yayılmasının ve şehir karantinalarının küresel tedarik zincirleri için pandemi’nin başlangıcından bu yana önceki kesintileri gölgede bırakabilecek büyük aşağı yönlü etkileri olacağına dair endişeler artıyor.

Geçen Mayıs ayında, Shenzhen Limanı’ndaki devasa Yantian konteyner terminali, orada bir avuç pozitif vakayı damgalamak için bir ay boyunca normal üretkenliğinin %30‘unu düşürdü. Fabrika ve antrepolarda limana giremeyen yüzbinlerce yük birikmiş durumda birçok gemi demirde yedi gün ve daha fazla beklemekten kaçınmak için limanı terk etmişti. Limanın yeniden açılmasından sonra kargo birikimini temizlemek haftalar aldı. Etkiler ABD ve Avrupa’ya sıçradı ve liman trafiği sıkışıklığına, taşıma sürelerinin normalin üç katına çıkmasına neden oldu.

Bu seferki fark, bütün bir metropolün ve birbirine son derece bağlı küresel ticaret merkezinin esasen kapatılmış olmasıdır. Wuhan‘daki ilk 2020 COVID-19 salgınından bu yana, Çin‘de karantinalar bu kadar kapsamlı olmamıştı.

Şanghay‘da 25 milyon insan 18 gün boyunca karantinada tutuldu. Çinli yetkililer bu hafta kısıtlamaları biraz gevşeterek şehri önceki taramalara ve risk seviyelerine göre üç kategoriye ayırdı. İnsanlar apartmanlarının dışında dolaşabilir, ancak son iki hafta içinde pozitif COVID-19 vakası olmayan mahallelerde evde kalmaları konusunda uyarılar yapılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.