Yeni nesil lojistik topluluğu.

Nasıl Lojistikçi olurum?

Lojistikçi nedir? Lojistikçi ne yapar? Nasıl Lojistikçi olurum? Lojistikçinin çalışma şartları nasıldır?

0 24

Lojistikçi nedir?

Türkiye'nin Lojistik Üsleri – LÂL Gayrimenkul Değerleme ve Müşavirlik A.Ş.

Lojistikçi, bir kuruluşun tedarik zincirini bir ürünü tedarikçiden tüketiciye kadar taşıyan sistemi analiz eden ve koordine eden kişidir. Bir ürünün nasıl elde edildiği, dağıtıldığı, tahsis edildiği ve teslim edildiği dahil olmak üzere bir ürünün tüm yaşam döngüsünü yönetirler. Lojistikçiler hemen hemen her sektörde çalışırlar.

Lojistikçi ne yapar?

Lojistikçiler genel olarak şu maddeleri yapar:

-Tedarikçiler ve müşterilerle iş ilişkilerini olabildiğince geliştirin

-Müşterilerin ihtiyaçlarının ne olduğunu ve bunların nasıl karşılanacağını anlamak için çalışın

-Malzemelerin, sarf malzemelerinin ve bitmiş ürünlerin tahsisini yönlendirin

-Sizden istenilen malları taşımak için gereken maliyeti veya zamanı en aza indirmek için stratejiler tasarlayın

-Lojistik fonksiyonların başarısını gözden geçirin ve daha iyi olması için  iyileştirilmesi gereken alanları belirleyin

-Performans verilerini yönetime sunun

-Yönetim ve müşteriler için iyileştirmeler önerin

-Lojistik teknolojisindeki gelişmeleri yakından takip ederek haberdar olun ve yeni teknolojileri prosedürlere dahil edin

Lojistikçiler satın alma, nakliye , envanter, depolama ve teslimat dahil olmak üzere her türlü faaliyetleri denetler. Ortak tüketim mallarından askeri malzemelere kadar çeşit çeşit malların, insanların veya malzemelerin hareketini yönlendirebilirler. Lojistikçiler, malların hareketini planlamak ve izlemek için gelişmiş yazılım sistemleri kullanır. Tedarik, envanter yönetimi ve diğer tedarik zinciri planlama ve yönetim sistemleri gibi lojistik fonksiyonları yönetmek için özel olarak uyarlanmış yazılım programlarını en verimli olacak şekilde çalıştırırlar.

Lojistikçi nasıl olunur?

Lojistikçilerin farklı kişilikleri vardır. Her biri kendine özgüdür. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler ve her zaman işini en iyi şekilde tamamlamak ister. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Lojistikçinin çalışma yeri ve şartları nasıldır?

Hükümet, çoğu ordu için lojistik işler yapan siviller olan en fazla sayıda lojistikçiyi istihdam etmektedir. Bazı lojistikçiler bir şirketin lojistik departmanında çalışır ve diğerleri, bir nakliye şirketi gibi lojistik işlerde uzmanlaşmış firmalar için çalışır.

Bazı lojistikçiler, bir şirketin üretim tesislerini veya dağıtım merkezlerini ziyaret etmek için sık sık seyahat eder. Çoğu lojistikçi, normal iş saatleri içinde tam zamanlı çalışır. Teslimat sorunları veya diğer lojistik konularla uğraşırken, operasyonların programa uygun kalmasını sağlamak için fazla mesai yapabilirler. Lojistik işler hızlı ilerlediği için iş stresli olabilir. Lojistikçiler, işlemlerin programa uygun kalmasını sağlamalı ve ortaya çıkan sorunları çözmek için hızlı çalışmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.