Yeni nesil lojistik topluluğu.

Nakliye Nedir Çeşitleri Nelerdir ?

0 5

Lojistik (nakliye) nedir sorusunun cevabı oldukça çok merak edilmektedir. En sıradan tarifıyla lojistiği bir hammaddenin, yarı mamulün, mamulün yahut ilgili bilgilerin üretim noktasında alan kişi taşınmasıdır. Lojistiğin müşteri gereksinimini karşılamak amacıyla etkin ve düşük maliyetli yapılması, depolama süreçlerinin, planlamanın, uygulamanın ve kontrolün en iyi halde yapılması gerekir.

Lojistik Terimleri

Lojistik alanında kullanılan bir çok terim vardır. Bunları bilmek iş süreçlerinde avantaj sağlar. En sık kullanılan lojistik terimleri ve anlamları şöyle sıralanabilir:

Acente: Lojistik şirketinın merkez kuruluşu dışındaki bir bölgede, onun adına hizmet veren bireyler veya müesseselar.
Alıntılama: Bir araçta gelen yüklerin boşaltılıp özel bir işleme doğal olarak tutulmadan kısa sürede başka bir araca yüklenerek sevk edilmeye hazırlanması.
Alıcı: Ürünü teslim alan taraf.
Ambar: İhtiyaç neticesinde bir ürünün belli süre konulduğu açık veya kapalı alan.
Ana Güzergah: Çıkış ve varış noktaları arasındaki en uygun yol.
CMR Anlaşması: CMR hükümlerini gören ülkelerce kullanılan bir tür karayolu taşıma belgesi olup uluslararası niteliktedir.
Lojistik Fiyatları iyi mi Belirlenir?

Lojistik sektöründe maksimum karşılaşmış olduğumız sorulardan birisi Lojistik fiyatları iyi mi belirlenir olmaktadır. Çünkü her firmada yahut operasyonda hizmet alıcılar farklı fiyatlarla karşılaşabilmektedirler. Bunun sebebi lojistik tutarlarının belirlenmesinde birden çok etkenin etkili olmasıdır. Bunların başlıca şöyle sıralayabiliriz:

Malzemenin cinsel: Lojistik alanında yasadışı olmayan her türlü ürün taşınabilir. Yedek parça, tekstil, besin, makine şeklinde malzemelerin her birisinde fiyat değişimi olabilir.
Malzemenin ölçüsü: Taşınacak malzemelerin ölçüleri yükseklik, genişlik, boy olarak hesaplanır. Malzemenin bir aracı doldurup dolduramayacağı tespit edilir.
Kullanılacak hat: Her güzergahın yoğunluğu aynı değildir. Dolu güzergahlarda rekabet ortamı daha fazla olacağı için fiyatlandırmalar daha düşük olabilmektedir.
Konteyner cinsi: Lojistikte farklı konteynerler kullanılmakta, tercih edilen konteynere ve özelliklerine nazaran fiyatlar değişmektedir. 20’Lik ve 40’lık konteynerde navlun hesabı farklı olacaktır. Benzer şekilde standart konteyner ile soğutma özellikli konteyner arasında fark olabilmektedir.
Taşıma süresi: Bir yükün ilk çıkış noktasından son teslimata kadar geçen süreye taşıma süresi denir. Süre arttıkça fiyat da artar.
Frigo Nakliye Nedir? Parsiyel Nakliye Nedir?

Nakliye hizmetleri ile farklı noktalar içinde her çeşit yük taşınabilir. Bu yapılırken de yükün cinsine ve özelliklerine gore farklı nakliye seçeneklerinden yararlanılır. Maksimum tercih edilen ve ihtiyaç duyulan nakliye çeşitleri frigo ve parsiyel nakliyedir. Peki tam olarak frigo nakliye nedir, parsiyel nakliye nedir? Bunları şöyle açıklayabiliriz:

Frigo nakliye: İngilizcedeki reefer kelimesinden gelen frigo, soğuk, soğutucu anlama gelir. Frigo nakliye, belli bir soğuk zincirde taşınması ihtiyaç duyulan ürünlerin kendi sınıflarına uygun soğutuculu enstrumanlarla taşınması işlemidir. Frigo nakliyede kullanılan enstrumanlar özel donanımlıdır ve yüklemeden son teslimata kadar durağan sıcaklıkta muhafaza edilir. Böylece ürünlerin raf ömrü azalmaz.
Parsiyel nakliye: Parsiyel, parça manasında olup parça yüklerin kamyon, tır, konteyner şeklinde çalgılarla toplanıp taşınmasıdır. Komple bir aracı doldurmayacak, aynı güzergaha gidecek yükler belli noktalarda toplanıp tek araca yüklenir ve sevk edilir. Bu sayede ufak parça yüklerin lojistik maliyeti düşürülür. Denizyolu, karayolu, havayolu gibi taşıma tiplerinde geçmişten bugüne en çok tercih edilen nakliye tiplerindendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.