Yeni nesil lojistik topluluğu.

LOJİSTİKTE OPERASYONEL SÜREÇ

0 3

Müşterisine ulaşmak üzere hazır olan ürünlerin taşınması için dorse, konteyner vb. taşıma unsurlarından birisine konulmasının ardından işlemler fiziki olarak başlamaktadır. Bu fiziki başlangıç sürecinin öncesinde müşteri bulunur, taraflar arasında anlaşmalar imzalanır. Bu anlaşma içerisinde ürünler için ödeme şeklinin, taşıma şeklinin vb. maddeler bulunmaktadır. Taşınan malzemelerin sigortası ise CMR (Convention Marchandise Routier) belgesinde yer almaktadır. Lojistik firması taşıdığı malların hasar alması durumunda kaybı ödemek adına CMR Sigortası ile yaptığı taşımayı güvence altına almaktadır. Eğer ki bir kaza sonucu hasar oluşması durumunda exper birimi malları inceleme altına alarak zarar gören tarafın zaiyatını belirler. Oluşan zaiyat durumuna göre taşımacılık firması müşterisine ödemesini gerçekleştirmek zorundadır.

Yüklenen ürünlerin uluslararası karayollarında, denizyollarında, hava sahalarında geçişini, dolaşımını ve bulunmasını sağlayan belgeleri en büyük partnerlerinden birisi olan anlaşmalı olduğu gümrük acentesi hazırlar ve temsilcisi olarak gümrük idarelerine sunar. Gümrük idaresine sunulan evraklar onayını aldıktan ihracat sahasında gümrük memurları tarafından mühürlenir. Bu mühürler varış gümrük idaresine kadar koruma altında olmalıdır. Mühürler gümrükler arası teminat olarak sayılmaktadır.

Kara taşımacılığında araçlar sınır kapıları üzerinden giriş ve çıkış yaparak ülkeleri transit geçer ve sonunda varış gümrüğüne ulaşır. Varış gümrüğünde araç gümrüklü depoya yükünü tahliye eder veya ithalatçı müşterinin anlaşmalığı olduğu gümrük acentesi supalan işlemleri (dorse de açık şekilde tescil)  için gerekli prosedürleri uygulamada yardımcı olmaktadır. İşlemlerin onaylanmasının ardından araç tahliye için firmaya hareket eder. Yükün tahliye edilmesinin ardından lojistik firmalarının temsilcisi olan şoförler, teslim firmasının sevkiyat sorumlusuna CMR’ nin sağ alt köşesine kaşe + imza + tarih + saat ibarelerini yazar.

Boşa çıkan araç bağlı olduğu lojistik firmasının operasyon ve satış pazarlama birimi aracılığıyla yeni taşıma için yola koyulur. Aynı şekilde yüklemenin ardından gümrük işlemlerini yaptırarak yoluna devam eder ve varış gümrük idaresine ulaşır.

Uluslararası taşımacılıkta A.TR belgesi ürünlerin serbest dolaşımını sağlarken, faturalar değerini,CMR belgesi alıcısını ve göndericisini kap kilo sayısını, varış gümrük idaresini vb. belgeleri içermektedir.Transit Refaket Belgesi (T1) gümrük işlemlerinin onaylandığına dair  belgedir. Kullanılan evraklar vergi muafiyeti, araç mazotunda alımında fiyatsal olarak indirim vb. artı yönler sağlamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.