Yeni nesil lojistik topluluğu.

LOJİSTİKTE DEPOLAMA

0 1

Lojistikte Depolama Nedir?

Lojistik alanında depolamayı kara, hava, deniz, demiryolu taşımacılığı aracılığıyla belirli bir noktadan gelen ürünlerin taşıyıcıdan teslim alınıp müşterinin istediği zaman doğrultusunda muhafaza etmektir.

Depolama süresine bağlı olarak depolar çeşitlilik göstermektedir. Kullanıma uygun olmaması halinde her iki tarafında zarar göreceği bir durum ortaya çıkmaktadır. Depolama süresi günlük saatlik olması dağıtım merkezi olarak görmek daha doğru olacaktır. Gelişmiş depolar da Katma Değerli Hizmetler verilmektedir. Malzemenin korunması ve gözetilmesi dışında gelişmiş depolar da kalite kontrol, etiket ve barkodlama, ürün elleçleme, paletleme, yeniden ambalajlama gibi hizmetler sunulmaktadır.Bu hizmet sayesinde müşteriler ekstra tedarikçi arayışına girmezler. Tek elden hemde koruma hem de katma değer işlemlerini karşılayabilmektedir. Depolar stok yönetimi sayesinde müşterinin üretim ayağında bir partner olarak rol oynamaktadır.

Depo türleri kullanımına bağlı olarak üç sınıfta incelenmektedir. Bunlardan birincisi açık hava depolarıdır. Açık hava depoları genel olarak muhafaza altındayken hava koşullarından etkilenmeyecek derece de olan korumaya ihtiyaç duymayan malzemeleri barındırmaktadır. Genellikle geri dönüşüm malzemeleri, ağaç sanayi ürünleri, mermer sanayi ürünleridir. Koruma esnasında extra bir çaba gerektirmediği için maliyet açısından gayet elverişlidir.

Depolama türlerinden ikincisi kapalı depolardır. Kapalı depolar açık depolara nazaran hava koşullarından etkilenmeye daha da müsait olan ürünleri muhafaza etmektedir. Ürünlerin elleçlenmesi kapalı depolar da daha sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır. Kapalı depoların maliyeti depolama maliyetlerinde orta sınıfta yer almaktadır. İçerisinde barındırdığı malzeme durumuna göre havalandırma, ısı düzeyini stabil tutma ve ışıklandırma gibi artı maliyetler oluşturmaktadır.

Depolama da üçüncü partner soğuk hava depolarıdır. Bu depoların asıl amacı sıcak hava ile temas halinde bozulmalara çürümelere yol açacak ürünleri korumaktır. Bu depolar sayesinde malzemeler herhangi bir deformeye uğramadan ilk hali ile müşterisine teslim edilir. Soğuk hava depoları yiyecek-içecek sektörünün vazgeçilmez tedarikçilerinden birisidir.

Ürünün türüne ve özelliklerine göre sınıflandırma yapıldığın da ise;

  1. a) Hammadde Depoları: Üretimin başlangıcını sağlayan hammadde kaynaklarını muhafaza etmektediler. Üretim tesisi ile yakınlık barındırmaktadırlar. Bu durum kullanılan hammadde

durumuna göre de değişiklik göstermektedir.

  1. b) Yarı Mamul Depoları: Üretimin ardından belirli işlemler için başka tedarikçilere iletilmesi için muhafaza edilmek için bu depolar kullanılmaktadır.
  2. c) Tamamlanmış Ürün Deposu: Üretimin sona gelinmesinin ardından sevkiyat için ürünlerin tutulduğu depolardır. Genellikle paletleme ve streçleme süreçleri bu depoda yapılmaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.