Yeni nesil lojistik topluluğu.

LOJİSTİK TÜRLERİ

0 5

Kara Taşımacılığı

Lojistik sektöründe en yaygın kullanılan teslimat türü kara taşımacılığıdır.Kara taşımacılığı çekici + dorseler ( tenteli dorse,sal dorse, lowbed dorse) ile birlikte yapılmaktadır. Tenteli dorseler kendi içerisinde standart, mega, optima, maxima, jumbo, treylerli optima,treylerli jumbo olmak üzere 7 çeşittir. Bir diğer dorse sınıfında ise sebze meyve et vb. dondurulmuş şekilde ürünlerin ihracında ve ithalinde kullanılmak üzere frigo kapalı kasa dorseler bulunmaktadır.

Sevkiyat esnasında üst düzey dikkat ve ADR belgesi gerektiren yanıcı ve kimyasal maddeleri taşımak üzere tankerler kullanılmaktadır. ADR belgesini alan şoför global düzey de belirlenen kurallar ve standartlar çerçevesinde sevkiyatını gerçekleştirmek zorundadır. Aksi takdirde cezaları vardır.

Cam vb. hassas malzemeleri taşımak üzere özel kapalı dorseler kullanılmaktadır. Ürünün türüne ve taşımacılığında dikkat edilmesi gereken hassasiyetler çerçevesinde dorseler bu şekilde değişiklik göstermektedir.

 

Deniz Taşımacılığı

Uluslarlararası taşımacılıkta sevkiyatların bir kısmı konteyner taşımacılığı ve RO-RO taşımacılığı olarak ilerlemektedir. Konteyner taşımacılığı müşteriler açısından bazen artı yönler barındırırken büyük kazalar sonucunda maliyet olarak büyük zararlar oluşturmaktadır. RO-RO taşımacılığı kara taşımacılığının en büyük tedarikçilerinden birisidir. Sınır kapılarında oluşan yoğunluktan dolayı sevkiyatlar da gecikme yaşanmaması adına araçlar komple olarak veya dorse olarak RO-RO gemisinde bindirilmektedir. Sadece dorse olarak gemiye bindirildiği taktir de dorsenin sevkiyatının devamını sağlayacak lojistik firmasının kendi aracı veya çektirme firmasının çekicisi limanda karşılamaktadır. Bu şekilde sevkiyat ilerlemektedir.

Shangai Limanı, Singapur Limanı, Hong Kong Limanı, Trieste Limanı, Sete Limanı dünya üzerinde yoğun ticari işlemler barındıran limanlardır. Ülkemiz de ise Mersin Limanı, Ambarlı Limanı,İzmir Limanı, Haydarpaşa Limanı yüksek derecede ticari hacime sahip limanlardır.

 

Demiryolu Taşımacılığı

Teslimat şekillerinden birisi de eski zamandan bu yana süre gelen Demiryolu taşımacılığıdır. Bu taşımacılık türünde hata ve kaza riski daha da aza indirgenmektedir. Çevresel koşullardan fazla etkilenmediği için sevkiyat sürelerini daha da kısaltmaktadır. Buna artı olarak konteynerler ve çekici +dorse açık vagonlara bindirilerek karayolu taşımacılığına belirli güzergahlar da destek olmaktadır.

 

Havayolu Taşımacılığı

Havayolu taşımacılığında daha çok kargo sektöründe benimsenmektedir. Hacimsel olarak büyük olmayan ve hızlı teslimat gerektiren sipariş ve kargo türü taşımacılıklarda havayolu taşımacılığı kullanılmaktadır. Havayolu; konsolide, ekspres, kapıdan kapıya, refakatli taşıma, komple taşıma ve multimodal taşıma gibi taşımacılık türlerini kapsamaktadır. Müşterinin yükünün aciliyet durumuna göre de uçak kiralama, 3. ülke transit taşımacılığı, bozulabilir ve tehlikeli madde taşımacılığı hizmetleri de yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.