Yeni nesil lojistik topluluğu.

Lojistik Nedir ?

Lojistik Nedir
0 11

Lojistik, herhangi bir ürünün ilk üretildiği yerden son tüketiciye gidene kadar ilgili nakliye, depolama, gümrükleme, ambalajlama, dağıtım gibi tüm süreçlerini takip eden sistemdir. Başka diğer bir anlamda ise lojistik; doğru ürünü, doğru yerde, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru şekilde, doğru kalitede, rekabet eden bir fiyatla oluşturmaktır. Müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetler de içinde olmak üzere bütün ürünlerin ve ilgili bilgilerin çıkış noktasından varış noktasına kadar etkili ve verimli bir şekilde taşınması ve depolanması için gerekli işlemleri planlama, uygulama ve denetleme sürecidir. Bu süreç sonrası çeşitli aşamalardan geçilerek lojistik tamamlanmış olur.

Lojistik Nedir

Lojistik Ne İşe Yarar?

Lojistiğin başlıca amacı programlı bir şekilde organizeyi sağlamaktır. İş hayatımızı ve normal günlük hayattaki ihtiyaçlarımıza oldukça kolaylık sağlamaktadır. Bir ürünün üretim sonrası dağıtılacağı yere gitmeden sevk işlemlerini organize ederek taşınmasını gerçekleştirme aşamasındaki süreçleri değerlendirerek gideceği yere uygun ve doğru şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Genel olarak önce üreticiden çıkıp toptancıya gider oradan parekende satış yapılan yere ve en son tüketiciye ulaşır pazarlama bölümü de lojistik bölümünün içinde yer almaktadır. Tüketiciye ulaşana kadar ki süreçte en doğru şekilde ambalaj ve dayanıklı şekilde muhafaza edilmesi hususu lojistik işinin önemli bir unsurudur.

Uluslararası Lojistik Nedir?

Ülkeler arasında ticareti güçlendirmek amacıyla lojistiğin gelişmiş uluslararası yönetim sistemidir. Ülkeler arasında yapılan tedarik, ambalajlama, depolama, sevkiyat, gümrükleme, stoklamayı ifade etmektedir.

Tedarik Zinciri Yönetimi

Lojistikte genel olarak yer alan sürecin, bütün iş yeri aktivitelerini oluşturacak bir şekilde organize edilerek bir sonraki aşamalara gitmesinde olanak sağlanmasına tedarik zinciri yönetimi denir. Bir diğer tanım ile, tedarik zinciri yönetimi lojistiği içine dahil eden daha büyük bir kavram olması, esas itibariyle lojistiğin şirketin diğer süreçleriyle olan ilişkilerini koordine eden bir süreçtir. Tedarik Zinciri, bir ürünün hammadde olarak var oluşundan malın tüketiciye ulaştırılmasından sonraki faaliyetlerine kadar hareket ile ilerlediği zincirdeki tedarikçi, imalatçı, nakliye, depolama, satış, satış sonrası hizmet dahil tüm firmaları kapsar. Bu zincirdeki işleyişin, bağımlılık anlayışı içerisinde ve ilişkiler yönetimiyle düzenlenmesi Tedarik Zinciri Yönetimi adını almaktadır.

Türkiye Lojistik Sektör Analizi

Sosyal Medyada Biz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.