Yeni nesil lojistik topluluğu.

Lojistik Bölümü Nedir?

Lojistik Bölümü Nedir?
0 1

Lojistik Bölümü Nedir?

Lojistik; ticari olarak düşünüldüğünde, taleplerinin karşılanmasını bekleyen satın alan, şirket veya kurumların gereksinim duydukları ürünlerin üretim noktasından tüketim noktasına aktarılması ve aktarım dahil olmak üzere tüm süreçlerin takip edilmesidir.

Lojistik Bölümü Eğitim Süresi Kaç senedir?

Lojistik üzerine eğitim almak istiyorsanız 2 yıllıokay ve 4 yıllıok olmak üzere birçadequate software söz mevzusudur. 2 yıllıokay önlisans softwareı olarak lojistik bölümünü tercih edebileceğiniz gibi; uluslararası lojistik yönetimi, lojistik ve ulaştırma, uluslararası lojistik ve ticaret, uluslararası tecim ve lojistik yönetimi veya uluslararası taşımacılık ve lojistik benzer biçimde 4 senelik lisans bölümlerini tercih edebilirsiniz.

Lojistik Bölümü Dersleri nedir?
Lojistik eğitimi almak isterseniz;

Tedarik Zinciri Yönetimi,
Operasyonel Yönetim,
Depolama Yönetimi,
Bakım Yönetimi,
Üretim Yönetimi,
Envanter Yönetimi,
şeklinde lojistik sektörüne özgü derslerin yanı sıra sektöre dayalı gümrüokay ve hukuk derslerinin de eğitimi söz konusu olacaktır. Bunlara ek olarak vakaların çözümlenmesi ve süreç takip edeni mevzusunda da mühendislik derslerinin bir kısmına başvurulur.

Lojistik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Lojistik mezunları, genel anlamda karmaşıok bir operasyonun ayrıntılı organizasyonu ve uygulamasını takip ederler ve o süreçler okayısaca şöyle özetlenebilir. Lojistikte operasyonlar;

Yönetilen kaynaklar,
malzeme,
Ekipman ve sarf malzemeleri
gibi somut malların yanı sıra besin ve diğer sarf malzemelerini içerebilir. fiziksel öğelerin lojistiği çoğu zaman;

data akışı,
malzeme taşıma,
Üretim,
Paketleme,
Envanter,
Nakliye,
Depolama,
Ve çoğunlukla güvenlik entegrasyonu şeklindedir.

Lojistik Bölümü Mezunu İş Olanakları nelerdir?

Türkiye, lojistik mevzusunda oldukça avantajlı bir konuma sahiptir ki bunun da sebebi hiç kuşkusuz iki okayıtayı bağlayan bir ülke olması ve three tane dış bir tane iç denize sahip olmasıdır. Jeopolitik konum avantajına ek olarak ihracat limanları da Avrupa’nın en büyükleri arasındadır.

Günümüzde üretimin var olduğu her noktada lojistikçiye gereksinim duyulur. Bu bir fabrika da olabilir, gmeşhurk satış yapan bir gösterim organı da olabilir. Hatta kargo ve postaneler de buna dahil edilebilir.

Lojistik Bölümü Mezunu İş Olanakları nelerdir?
Lojistik mevzusu elbet üretim var olduğu sürece geçerliliğini sürdürecek bir alandır, bunun dışında lojistiğin bir ekip farklı alanları vardır ki;

Kara lojistiği,
Deniz lojistiği,
Hava lojistiği,
şeklinde ayrılır. Bu da çalışma alanı mevzusunda ne kadar geniş bir alanın var bulunduğunu gösterir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.