Yeni nesil lojistik topluluğu.

Ekonomik Yakıt Alternatif Çözümleri

Alternatif Yakıt

0 0

Günden güne artan akaryakıt fiyatları nakliyecilerin ve araç sahiplerinin alternatif ekonomik çözümler aramasına yol açıyor. Günümüzde çeşitli alternatifler oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var bunlardan bazıları;

Aracın Çekiş Gücü

Özellikle ağır vasıta araçlarda büyük önem arz eden bu konuyu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Motorin harici kullanacağınız yakıt tipi aracınıza yükleyeceğiniz yükü (tonajı) ne denli çekebilecek performansında yaşanacak herhangi bir aksaklık işinizi doğrudan etkileyebilir ve kar maksatlı bulduğunuz bu çözüm sizleri ciddi zarara sokabilir.

Dolum İstasyonları

Bulmuş olduğunuz alternatif yakıtın istasyon ağını iyi incelemiş olmanız gerekir. Bu inceleme esnasında dikkat edilmesi gereken diğer konuda, google maps üzerinden incelendiğinde istasyon olduğu görünen rut üzerinde görünse de ülkemizde elektrikli (hibrit), doğalgazlı (CNG), sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) gibi alternatif yakıt veren istasyonlar çok daha yeni açıldığı için gerekli yakıtı alamaya bilirsiniz.

Motor Performansı ve Ömrü

Aracın yakıtından tasarruf etmeye çalışırken daha büyük zarar etmemek adına dönüşüm sisteminin aracınıza zarar vermeyeceğinden emin olmanız gerekir.

Daha önce LNG ve CNG‘li araçlarla yürütmüş olduğum lojistik operasyon faaliyetlerinde ki tecrübelerimi şöyle aktarabilirim gerçekten ciddi anlamda tasarruf yapmanızı sağlıyor ve doğalgaz kullanıldığı için çevreye kirliliği yok denilebilir. Ancak 2013 model Mercedes Axor 1840 tipi araç için yapılan bir dönüşümde basar tonaj yüklendiğinde araç rampalarda 2 vites daha düşük çıkmak zorunda kalıyordu.

CNG Sistemi Ne Kadar Ekonomik ?

Oktan değerinin 120-125 seviyelerinde olması, temiz ve tam yanmanın sağlanması, yağ ile karışmaması sonucu motorun ömrünü uzatması, zamanla yakıt tüketimi artışına neden olmaması ve patlama tehlikesinin diğer yakıtlara oranla düşük olması (doğalgazın tutuşma sıcaklığı 650 derece, benzinin ise 350 derece) CNG’nin avantajlı yönlerini oluşturuyor.  LPG’nin aksine dizel motorlara da uygulanabilen CNG, benzinli Araçlarda yüzde 60, dizellerde ise yüzde 30 ekonomi sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.