Yeni nesil lojistik topluluğu.

ATP Uygunluk Belgesi Nedir ?

ATP Uygunluk Sertifikası

0 2

01.01.2022 Tarihinden sonra imal edilmiş ”Bozulabilir Gıda Maddelerinin Uluslararası Taşımacılığı ve Bu Taşımacılık Faaliyetinde Kullanılacak Özel Ekipmana İlişkin Anlaşma(ATP)” kapsamında olan ‘‘Bozulabilir Gıdaların” taşınmasında kullanılan araçlar için ”ATP Uygunluk Belgesi” bulunması zorunludur.
Aksi durumda ; AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesi (Tadilat)’nin 52. Maddesine ” ATP anlaşmasına dahil olan Bozulabilir Gıdaların Taşımacılığında kullanılamaz.” şerhi eklenmelidir.

atp uygunluk belgesi nedir

Sayın İlgili,

02.07.2021 tarihi 31529 sayılı resmi gazetede “BOZULABİLİR GIDA MADDELERİNİN TAŞIMACILIĞINDA KULLANILACAK ÖZEL EKİPMANLAR HAKKINDA YÖNETMELİK” yayımlanmıştır.

            İlgili yönetmelik Geçici Madde 2’de “Bu Yönetmeliğin yürürlük tarihinden sonraki model yılına sahip ATP Anlaşması kapsamındaki bozulabilir gıdaların taşımacılığında kullanılan yalıtımlı ekipmanlar/araçların ATP Anlaşmasında belirtilen şartları karşılaması ve bunlarda ATP Uygunluk Belgesi bulunması zorunludur.” hükmü bulunmaktadır.

Buna göre;

01.01.2022 tarihinden sonra imal edilmiş araçlara yalıtımlı gövde/üstyapı ilavesi başvurularında, Enstitümüz Tehlikeli Madde Kombine Taşımacılığı Müdürlüğümüz tarafından düzenlenmiş “ATP Uygunluk Belgesi” nin başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.

Öte yandan, 01.01.2022 tarihinden sonra imal edilmiş araca yalıtımlı üstyapı ilavesi yapılıp başvuru esnasında yetkili mühendis tarafından yukarıda belirtilen yönetmelik içerisinde taşınacak gıda maddelerinden farklı bir ürün taşınmasının beyan edilmesi durumunda, AİTM Münferit Araç Uygunluk Belgesi (Tadilat) ‘nin 52. Maddesine “ATP anlaşmasına dahil olan Bozulabilir Gıdaların Taşımacılığında kullanılamaz.” şerhi eklenmelidir.

GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu Yönetmeliğin yürürlük tarihinden sonraki model yılına sahip ATP Anlaşması kapsamındaki bozulabilir gıdaların taşımacılığında kullanılan yalıtımlı ekipmanlar/araçların ATP Anlaşmasında belirtilen şartları karşılaması ve bunlarda ATP Uygunluk belgesi bulunması zorunludur. (2) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önceki bir model yılına sahip, ilgili mevzuata göre imal edilmiş olan ve ATP Anlaşması kapsamındaki bozulabilir gıdaların taşımacılığında kullanılan yalıtımlı ekipmanlar/araçlar için bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl içinde Bozulabilir Gıda Taşıma Belgesi alınması zorunludur. Yürürlük MADDE 28 – (1) Bu Yönetmelik 1/1/2022 tarihinde yürürlüğe girer. Yürütme MADDE 29 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı yürütür.

Umarım yeteri kadar yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan soruları yorumlarda belirtirseniz elimden geldiğince yardımcı olmak isterim. Bir sonra ki yazımda sizlere BTP belgesi ve muayene istasyonları hakkında bilgi vereceğim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.