Yeni nesil lojistik topluluğu.

Lojistik İş İmkanları

Lojistik Bölümü İş İmkanları

0 5

Lojistik en kısa tanımıyla: Taşıma, nakliye ve ulaşımı sağlama olarak özetlenebilir. Özellikle ticaret sektöründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Bir ürünün belli bir noktadan teslim alınarak, anlaşma sağlanan konuma ulaştırılması durumudur. Pek çok alanda ihtiyaç duyulan ve istihdam kontenjanı olan bir meslek dalıdır.

 

Lojistik İş İmkanları

 

Son derece geniş bir iş alanı ve çalışma olanaklarına sahip olan lojistik bölümü, birçok sektörde ihtiyaç duyulan ve önem verilen bir bölümdür. Baktığımızda pek çok iş alanı ile bağlantılı olarak çalışan lojistik firmalarının sayıları günden güne artış göstermektedir.

Peki lojistik bölümü iş imkanları nelerdir?

Lojistik okuyan insanlar nerelerde çalışır?

Lojistik mezunlarının pek çok alanda iş bulması mümkündür. İstihdam alanları geniş olduğundan, çalışabilecekleri yerler için de seçenekler mevcuttur.

 

Lojistik Mezunları Nerelerde Çalışır?

 

Lojistik mezunları; taşıma, nakliye ve ulaşımın gerekli olduğu her sektörde bulunabilirler. Bunun yanında lojistik tüm ulaşım yolları kullanılarak yapılabilir.

İşte Lojistik mezunlarının çalışma alanları…

 

Ulusal ve Uluslararası Hizmet Veren Lojistik Kuruluşlar: Lojistiğin en geniş kapsamlı uygulandığı alandır. Uluslararası taşımacılık ve ulaşım sağlandığından, genelde büyük ve üst düzey kuruluşlardır. Ülkeler arası bir sevkiyat söz konusudur. Hava Yolu, karayolu ve deniz yolu kullanılarak pek çok şekilde lojistik sağlanır.

 

Depolama ve Dağıtım Firmaları: Bir ürünün üreticiden tüketiciye ulaştırılma aşamalarının tamamımı  kapsayan lojistik alanıdır. Ambalajlama, taşıma ve dağıtım gibi adımlardan oluşur. Ürün zarar görmeden lojistiğinin sağlanması önemlidir.

 

Dış Ticaret Firmaları: Bir ülkeye ait olan ürünlerin, diğer ülkelere ihraç ettiği ürünlerin ulaşımının sağlanması acısından da lojistik son derece önemli bir sektördür. İhraç ürünlerinin sorunsuz ve güvenli bir şekilde yerine ulaşması lojistik alanının görevidir.

 

Gümrük İşletmeleri: Lojistik sektörünün bağlantılı olduğu bir başka alan da gümrük işletmeleridir. Ülkeler arası taşımalarda devreye gümrüklerin de girdiğini düşünürsek lojistik bu işletmeler için de oldukça önemlidir.

 

Denizcilik ve Liman İşletmeleri: Şehirler arası ya da ülkeler arası taşıma ve ulaşım gerçekleştiren deniz ve liman işletmeleri de lojistik uygulaması yapan kuruluşlardır. Adından da anlaşılacağı üzere deniz yolu ile lojistik sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.